تبلیغات
پشت خاكریز جبهه ها پشت خاكریز جبهه ها - ایرادات فیلم رستاخیز

حدیث موضوعی

ایرادات فیلم رستاخیز
انتشار دوشنبه 28 بهمن 1392 توسط محمد اقدم


حجت الاسلام والمسلمین علی ثمری صاحب کتاب شرح شمع که روزنگار و تاریخ تحلیلی عاشورا با نگاهی بر یکصدو پنجاه مقتل متقدم و متاخر می باشد ، طی یادداشتی با اشاره به برخی ایرادات، به فیلم رستاخیز اعتراض کرد.
متن کامل این یادداشت را در ذیل بخوانید:
بسم الله الرحمن الرحیم
حادثه ی عاشورا صرفا یک حادثه و واقعه ی تاریخی نیست
بلکه فرهنگ زندگی و سیره ی عملی دین مداری است.


در فیلم رستاخیز با نگاهی تک بعدی به عاشورا صرفاً به صورت شکلی و نه محتوایی پرداخته شده است. متاسفانه در بعد شکلی هم اشکالات مهمی وجود دارد که از آن جمله می توان به نمایش تصاویر امام زادگان واجب التعظیمی همچون حضرت قمر منیر بنی هاشم، حضرت علی اکبر، حضرت قاسم و حضرت علی اصغر علیهم السلام اشاره نمود. مگر نه این که حضرت علی اکبر اشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا برسول الله است؟ پس چهره ی رسول الله را به تصویر کشیده اند؟!

به نظر می رسد دشمنان اسلام که متوجه اثرپذیری مردم ما از نهضت عاشورا و حادثه ی کربلا شده اند، خواسته یا ناخواسته عده ای را اجیر کرده اند تا این فیلم ساخته شود و بعد هم به عنوان فیلم برتر در سال روز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و دهه ی فجر انتخاب گردد.

لذا بر خود فرض دانستم تا در حوزه ی محتوایی به برخی از اشکالات عدیده ی فیلم مورد نظر اشاره کنم:

۱- عاشورا پیام های بسیاری در حوزه های اعتقادی ، اخلاقی ، اجتماعی ، سیاسی ، دینی ، جوانان، نوجوانان، زنان و پیران دارد که اصلا در این فیلم به هیچ یک از این پیام ها توجه نشده است.

۲- انگیزه‌ی قیام اباعبدالله علیه السلام مغفول واقع شده است. برای مثال اتفاقات عبرت آموز مدینه، سخنان امام کنار قبر پیامبر با عوام و خواص، وصیت امام، هیهات من الذله امام و... اصلا مورد توجه قرار نگرفته است.

۳- نقش خواص که در اطراف امام به طمع حکومت جمع شده بودند دیده نمی شود.

۴- اتفاقات عبرت آموز مکه از قبیل طواف امام و سخنان ایشان مورد تحریف واقع شده است.

۵- به جانفشانی کوفیان غیرتمند و فداییان حضرت حسین علیه السلام به صورت خلاف واقع نگاه شده است و اثری از رشادت های آنان نیست. مردانی همچون محمدبن کثیر ، هانی بن عروه، عبدالله بن یقطر و طوعه؛ آن شیرزن شیعی وفادار.

۶- جناب مسلم فردی در زنجیر و سیاه چال با چهره ای کریه به تصویر کشیده شده است.

۷- به خیانت خواص تاثیرگذاری مثل شریح قاضی، عمر سعد، شمر بن ذی الجوشن و... هیچ اشاره‌ای ندارد.

۸- حادثه ی تنبه حضرت حر کاملا تحریف شده و به شکلی مبهم و گنگ مطرح می شود.

۹ -وقایع اتقاقیه ی کربلا مانند؛ خطبه های امام، چگونگی حال و هوای اصحاب، وقایع عصر ، نیمه و شب عاشورا همگی تحریف شده و نامفهوم ارایه می گردد.

۱۰ -حوادث روز عاشورا نیز در این فیلم خلاف آنچه در مقاتل گفته شده به تصویر کشیده و تحریف شده است.

۱۱ -نکته ی عجیب که در این فیلم نشان داده می شود، هنگام معرفی یاران امام حسین علیه السلام توسط قمر بنی هاشم ، عبدالله بن عمر ( فرزند خلیفه ی دوم ) درمیان اصحاب امام است!!!

۱۲ -دلبری خواهر سلیمان بن سرد خزاعی از بصره تا کربلا و عاشورا از عبدالله بن حر، بخش قابل اعتنایی از این فیلم را به صحنه عشق بازی زمینی تبدیل می کند.

۱۳ -نحوه ی شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام کاملاً تحریف شده است و هیچ انطباقی با تاریخ ندارد.

۱۴ -نقش بی بدیل زنان به ویژه زنان اصحاب و اهل بیت پیامبر امحاء شده و هیچ اثری از اقدامات و نقش آفرینی شکوهمندانه ی آنان نیست.

...
خلاصه اینکه آن چه در این فیلم به عنوان حادثه ی عاشورا مطرح می شود با مفاهیم بلند و فرهنگ انسان ساز عاشورا هیچ گونه انطباقی ندارد وصرفا با بهره گیری از تکنیک های هنری جنگ و کارزاری به نمایش گذاشته می شود که هدف آن فقط خشونت است و کشتار.

علی ثمری
بهمن ماه ۱۳۹۲ شمسی

ربیع الثانی ۱۴۳۵ قمری طبقه بندی مطلب: گزارشات، 
كلید واژه: فیلم رستاخیز، علی ثمری، کتاب شرح شمع، حادثه ی عاشورا، انگیزه‌ی قیام اباعبدالله، سیاسی، اهل بیت پیامبر،
قالب وبلاگ مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

ابزار هدایت به بالای صفحه