تبلیغات
پشت خاكریز جبهه ها پشت خاكریز جبهه ها - تنظیم سیاستهای كلی نظام، مهم‌ترین وظیفه رهبری

حدیث موضوعی

تنظیم سیاستهای كلی نظام، مهم‌ترین وظیفه رهبری
انتشار یکشنبه 4 اسفند 1392 توسط محمد اقدم
تنظیم سیاستهای كلی نظام، مهم‌ترین وظیفه رهبری
بخشی از بیانات در دیدار دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۹/۲۶


00:03:04
***
بخشی دیگر از بیانات در دیدار دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۹/۲۶
در ادامه مطلب
  رهبری چه وقت وارد میدان می‌شود؟

جاهایى هست كه رهبرى احساس مى‌كند اگر در این‌جا به مسؤولى كه وظیفه‌اى داشته و به آن توجّه نكرده، تذكّر و توجّه ندهد، زاویه‌ى بسیار خطرناكى در مسیر عمومى ملت پیش مى‌آید. لذا وارد میدان مى‌شود. در مورد این دوره‌ى مجلس شوراى اسلامى یك‌بار چنین چیزى تقریباً در دو یا دو سال و نیم قبل پیش آمد و آن در قضیه‌ى قانون مطبوعات بود كه بنده احساس كردم تكلیف شرعى دارم كه به مجلس تذكّر دهم و تذكّر دادم. مجلس هم با كمال موافقت و مرافقت در این زمینه با رهبرى همكارى كرد و خطّى را كه در كمیسیون پیش‌بینى شده بود دنبال نكرد كه از آنها متشكّر هستیم.

بیانات در دیدار دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۹/۲۶نامه‌هایی كه در تنگنا برای امام نوشته می‌شد


رهبرى بایستى موبه‌مو قوانین را اجرا كند و به آنها احترام بگذارد. منتها در مواردى اگر مسؤولان و دست‌اندركاران امور بخواهند قانونى را كه معتبر است موبه‌مو عمل كنند، دچار مشكل مى‌شوند. قانون بشرى همین‌طور است. قانون اساسى راه چاره‌اى را باز كرده و گفته آن‌جایى كه مسؤولان امور در اجراى فلان قانون مالیاتى یا سیاست خارجى، بازرگانى، صنعتى و دانشگاهى دچار مضیقه مى‌شوند و هیچ‌كار نمى‌توانند بكنند - مجلس هم این‌طور نیست كه امروز شما چیزى را ببرید و فردا تصویب كنند و به شما جواب دهند - رهبرى مرجع است. زمان امام هم همین‌طور بود. بنده خودم آن‌وقت رئیس جمهور بودم و جایى كه مضیقه‌هایى داشتیم، به امام نامه مى‌نوشتیم و ایشان اجازه مى‌دادند. بعد از امام، دولت قبلى و دولت فعلى گاهى راجع به مسائل گوناگون نامه مى‌نویسند كه در این‌جا مضیقه وجود دارد، شما اجازه بدهید كه این بخش از قانون نقض شود. رهبرى بررسى و دقّت مى‌كند و اگر احساس كرد كه بناگزیر باید این‌كار را بكند، آن را انجام مى‌دهد. جاهایى هم كه به‌صورت معضل مهمّ كشورى است، به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع مى‌شود.

بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۹/۲۶«من با تفتیش عقاید موافق نیستم»


آن كسى كه به مجلس مى‌رود، یا به هر مسؤولیت دیگرى در نظام جمهورى اسلامى مى‌رسد، اگر فاسد، بیگانه‌پرست و در خدمت منافع طبقات برخوردار جامعه بود، دیگر نمى‌تواند نقشى را كه ملت و طبقات محروم مى‌خواهند، ایفا كند. اگر آن شخص انسان معامله‌گر، رشوه و توصیه‌پذیر و مرعوبى بود؛ در مقابل تشرِ تبلیغات و سیاستهاى خارجى جا زد، دیگر نمى‌تواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد و برود آن‌جا بنشیند و تكلیف ملك و ملت را معیّن كند. این شخص غیر از كفایت ذاتى و دانایىِ ذاتى، به شجاعت اخلاقى، تقواى دینى و سیاسى و عقیده‌ى درست هم احتیاج دارد.
 
البته این حرف من نباید موجب شود كه تفتیش عقاید راه بیندازند و نفر به نفر سؤال كنند كه عقیده‌ى شما راجع به فلان موضوع چیست. من با تفتیش عقاید موافق نیستم و آن زمان هم كه در سالهاى دهه‌ى شصت عده‌اى تندرو براى ورود دانشجو به دانشگاهها چیزهاى عجیب و غریب سؤال مى‌كردند، بنده مخالف بودم و بارها هم اعلام مخالفت كردم. كسى كه عملاً و صریحاً نشان داده و اثبات كرده؛ اصرار دارد كه تظاهر كند با مبانى ارزشى نظام مخالف است و موافقت ندارد، نمى‌تواند نماینده‌ى مردم شود و به مجلس شوراى اسلامى كه ركن نظام است، برود.
بیانات در دیدار دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۹/۲۶
طبقه بندی مطلب: امام و رهبری، 
كلید واژه: امام خامنه ای، مردمسالاری دینی، اعتماد مردم به نظام اسلامی، قانون‏‌گرایی، حضور مردم در صحنه، مشاركت مردم، مصالح ملّی،
قالب وبلاگ مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

ابزار هدایت به بالای صفحه